Municipal Meetings - Week of Aug. 19

EAST LYME

Monday - Darrow Pond Open Space Committee, 5:30 p.m., Town Hall; Board of Education, 6 p.m., Central Office; Historic Properties Commission, 7 p.m., Town Hall.

Tuesday - Water and Sewer Commission, 7 p.m., Town Hall; Harbor Management/Shellfish Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

GROTON CITY

Monday - Mayor & Council, 7:30 p.m., Municipal Building.

Wednesday - Thames Valley Communications Board of Directors, 9 a.m., Municipal Building; Groton Utilities Commission, 10 a.m., Municipal Building.

Thursday - Retirement Board,
4 p.m., Municipal Building.

GROTON TOWN

Monday - Mystic Cooperative Task Group, 8 a.m., Hoxie Fire Station.

Tuesday - Town Council Committee of the Whole Special Meeting, 6 p.m., Town Hall Annex; Historic District Commission, 7 p.m., Town Hall Annex; Noank Fire District Zoning Commission, 7 p.m., Noank Fire House; Town Council, 7:30 p.m., Town Hall Annex.

Wednesday - RTM Public Safety Committee, 6:30 p.m., Town Hall Annex; Inland Wetlands Agency, 7 p.m., Town Hall Annex.

Thursday- Retirement Board, 3 p.m., Town Hall, Town Manager's conference room; Democratic Town Committee, 7 p.m., Town Hall Annex.

LEDYARD

Monday - Historic District Commission, 7 p.m., Town Hall.

Wednesday - Senior Citizens meeting, 1:30 p.m., Senior Citizens Center; Ledyard Town Council, 7 p.m., Annex.

Thursday - Zoning Commission, 7:30 p.m., Annex.

LYME

Monday - Board of Selectmen, 3:30 p.m., Town Hall; Planning and Zoning Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Wednesday - Conservation Commission/Inland Wetlands and Watercourses Agency, 7:30 p.m., Town Hall.

MONTVILLE

Tuesday - Board of Education, 6 p.m., High School; Volunteer Firefighters Relief Fund Committee, 6 p.m., Town Hall; Town Council, 6 p.m., Town Hall; Board of Education Policy Committee, 5:15 p.m., High School.

Wednesday - Public Works/Solid Waste Standing Committee, 5:30 p.m., Town Hall; Public Safety Building Committee, 6 p.m., Town Hall.

NEW LONDON

Monday - City Council, 7 p.m., City Hall; Public Hearing on sale of property at 164 Broad St., 5 p.m., City Hall; Economic Development Committee, 5:15 p.m., City Hall; Finance Committee, 5:30 p.m., Board of Ethics, 7 p.m., Public Library.

Thursday - Board of Education, 6 p.m., Science & Technology Magnet School; Water & Water Pollution Control Authority, 7 p.m., Senior Center.

NORTH STONINGTON

Tuesday - Board of Selectmen, 7 p.m., New Town Hall; Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Senior Center.

Wednesday - Board of Education, 7:30 p.m., Wheeler Gymnatorium Music Room.

Thursday - Affordable Housing Committee, 6 p.m., High School Media Room; Conservation Commission, 6 p.m., New Town Hall Meeting Room.

NORWICH

Monday - City Council informational meeting with United Way of Southeastern Connecticut, 7 p.m., City Hall; 7:30 p.m., City Council, City Hall.

Tuesday - Norwich Free Academy Board of Trustees, 5:30 p.m., Latham Science Center; Commission on the City Plan, Plan of Conservation and Development special meeting, 6 p.m., 23 Union St.; NAACP Voting Forum, 6:30 p.m., City Hall; Commission on the City Plan, 7 p.m., 23 Union St.

Wednesday - Board of Review of Dangerous Buildings, 5:30 p.m., 23 Union St.; Reid & Hughes Committee, 6 p.m., 23 Union St.; Emancipation Proclamation Committee, 7 p.m., City Hall; Golf Course Authority, 7 p.m., Golf Course.

Thursday - Community Development Corp. directors, 7:30 a.m., 77 Main St.; Democratic Town Committee, 7 p.m., City Hall.

OLD LYME

Monday - Board of Selectmen, 7:30 p.m., Town Hall.

Tuesday - Board of Selectmen special meeting, 6:30 p.m., Town Hall; Board of Finance special meeting, 6:30 p.m., Town Hall.

PRESTON

Monday - Board of Education transportation subcommittee, 4:30 p.m., Preston Veterans' Memorial School.

Tuesday - Inland Wetlands and Watercourses Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Thursday - Board of Selectmen, 6:30 p.m., Town Hall.

SALEM

Monday - Recreation Commission, 7 p.m., Town Hall.

Tuesday - Salem Green Cemetery Association, 2 p.m., Town Hall; Planning and Zoning Commission, 7 p.m., Town Hall.

Thursday - Zoning Board of Appeals, 7:30 p.m., Town Hall.

WATERFORD

Monday - Personnel Review Board, 6:30 p.m., Louise T. Appleby Meeting Room; Special Board of Education Meeting, 6:30 p.m., Board of Education Conference Room.

Tuesday - Board of Selectmen, 5 p.m., Louise T. Appleby Meeting Room; Board of Education Building Committee, 5:30 p.m., Board of Education Conference Room; Utilities Commission, 6 p.m., Route 85 Meeting Room.

Thursday - Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall; Board of Education, 7 p.m., Board of Education conference room.

Hide Comments

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments