ECC wrestling tournament seedings

Brandon Finney of Ledyard, left, pins Jahlil Bryant of NFA in the 152-pound division of the ECC Large Division match at Ledyard on Jan. 9. Finney is the top seed in the ECC tournament.
Brandon Finney of Ledyard, left, pins Jahlil Bryant of NFA in the 152-pound division of the ECC Large Division match at Ledyard on Jan. 9. Finney is the top seed in the ECC tournament. Tim Martin/The Day Buy Photo

Following is the seedings list for the 2013 Eastern Connecticut Conference wrestling tournament, which will be held Sunday and Monday at Fitch High School (see tournament schedule below):

106 pounds - 1. Sebby Ruffino (Windham), 33-1; 2. Jacob Martin (NFA), 30-3; 3. Matt Dowler (St. Bernard), 36-4; 4. Connor O'Brien (Bacon), 26-7; 5. Noah Concascia (Waterford), 18-6; 6. Derek Schultz (Ledyard), 19-10; 7. Zach Looney (Montville), 18-10; 8. Chelsea Wallace (Killingly), 22-13; 9. Carl Edge (Griswold), 12-15; 10. Christian Andino (New London), 10-13; 11. David Gill (East Lyme), 0-0.

113 - 1. Mike Ruffino (Windham), 34-0; 2. Kareem Small (East Lyme), 19-1; 3. Brentt Smith (Waterford), 31-4; 4. Joe Rainville (Montville), 25-5; 5. Cody Poirier (NFA), 22-8; 6. Zachary Smith (Killingly), 24-11; 7. Alexandro Paulino (New London), 15-8; 8. Rob Drury (Ledyard), 11-6; 9. Roger Moyer (LM-WT), 16-18; 10. Fred Levesque (Griswold), 12-18; 11. Griffin Waller (Bacon), 9-18; 12. James DeLaura (Fitch), 3-14; 13. John Currie (Woodstock), 5-17.

120 - 1. Devon MarcAurele (Ledyard), 25-1; 2. Dylan Martel (Griswold), 30-5; 3. Matt Strollo (New London), 17-5; 4. George Sfafkios (Windham), 25-1; 5. Jacob Bowen (Woodstock), 27-12; 6. Steve Rogers (Montville), 16-11; 7. Brandon Bentley (LM-WT), 19-16; 8. Kevin Fletcher (Killingly), 17-18; 9. Tyler Way (NFA), 6-9; 10. Ryan Botseas (Waterford), 4-5; 11. Danny Fields (St. Bernard), 9-21; 12. Scott Kydd (Fitch), 5-16; 13. D.J. Tartsinis (Bacon), 4-27.

126 - 1. Matt McAllister (Bacon), 42-1; 2. Tom Wynosky (Montville), 30-3; 3. Mike Graff (Ledyard), 19-9; 4. Graysen DeLuca (Woodstock), 30-6; 5. Mike Commander (New London), 19-5; 6. Zac Cassidy (Griswold), 23-12; 7. Cullan Contos (Windham), 14-10; 8. James Lantigua (Killingly), 16-17; 9. Carl Feder Craney (St. Bernard), 15-24; 10. Joey Mahoney Ballestraci (NFA), 9-21; 11. Stephen Gallen (LM-WT), 7-17; 12. Kyle Bernard (East Lyme), 3-12; 13. Damien DePaolo (Fitch), 3-13; 14. Jared Weiss (Waterford), 1-2.

132 - 1. Howie Kilpatrick (Bacon), 33-2; 2. Jacob Caskey (Montville), 31-3; 3. Matt Jones (Ledyard), 21-6; 4. Sam Lindblom (Waterford), 21-13; 5. Dan Britos (NFA), 20-8; 6. Salvador Torres (Windham), 18-12; 7. Casey Noiseux (Killingly), 21-12; 8. Tanner McReynolds (Woodstock), 17-12; 9. Dwight Worthington (LM-WT), 11-19; 10. Joseph Watson (New London), 8-15; 11. Corey Levesque (East Lyme), 7-15; 12. Geraldine Taranto (St. Bernard), 3-5; 13. Zachary Menard (Fitch), 1-9; 14. Dylan Walker (Griswold), 0-8.

138 - 1. Justin Timberlake (Ledyard), 21-6; 2. Austin Caffrey (Killingly), 28-8; 3. Justin Lindblom (Waterford), 26-7; 4. Victor Calle (St. Bernard), 23-12; 5. Ben Sylvestre (Woodstock), 21-12; 6. Danny Maranda (New London), 14-8; 7. Kyle Looney (Montville), 18-10; 8. Mitchell Laflam (LM-WT), 15-16; 9. Dominic Rivera (Windham), 12-15; 10. Ryan Lewicki (Griswold), 7-14; 11. Billy Goff (Fitch), 15-25; 12. Mason Pagan (East Lyme), 9-18; 3. Tony Hong (NFA), 1-2.

145 - 1. Tyler Courter (NFA), 30-4; 2. Dakota Fleming (Windham), 30-8; 3. Sri Louis (New London), 16-3; 4. Nick Lauer (Ledyard), 8-7; 5. Spencer Sgandurra (Waterford), 8-7; 6. Chad Jarvis (LM-WT), 14-21; 7. Michael Parker (Bacon), 8-15; 8. Ryan Reynolds (Killingly), 4-5; 9. Aaron Pelletier (St. Bernard), 9-21; 10. Austin Concascia (Montville), 6-23; 11. Noah Berghinzo (Griswold), 3-16; 12. Tristan Menard (Woodstock), 1-4.

152 - 1. Brandon Finney (Ledyard), 20-2; 2. Kyle Dombrowski (Griswold), 32-5; 3. Jonah Swett (LM-WT), 31-5; 4. Ian Concascia (Montville), 22-6; 5. Andrew Lorah (East Lyme), 15-5; 6. Nick Rasmussen (New London), 16-7; 7. Dillon McCarthy (Waterford), 17-9; 8. Zach Hunt (Woodstock), 12-7; 9. Brandon Dufour (Bacon), 20-20; 10. Jahlil Bryant (NFA), 9-8; 11. Noah Gebo (Killingly), 12-12; 12. Issac Ervin (Fitch), 5-9; 13. Justin Keating (St. Bernard), 11-23; 14. Henry Gomez (Windham), 2-6.

160 - 1. Edgar Charles (NFA), 27-7; 2. Jordan Kenyon (Fitch), 32-4; 3. Jacob Schmalz (Montville), 26-8; 4. Caile Johnson (Ledyard), 21-9; 5. Cody Maiorino (Woodstock), 19-13; 6. Jeff Fontaine (Killingly), 24-14; 7. Alex Perez (Windham), 20-15; 8. Russell Wade (Waterford), 13-15; 9. Jacob Downey (Bacon), 10-21; 10. Brendon Goulette (LM-WT), 7-11; 11. John Gannon (St. Bernard), 10-24; 12. Harley Jean-Jacques (New London), 2-4; 13. Adam Davis (Griswold), 2-8; 14. Brian Ahern (East Lyme), 1-9.

170 - 1. Devyn Petsa (Windham), 31-4; 2. Ryan Wade (Ledyard), 19-5; 3. Pat Bogan (Montville), 25-9; 4. Greg Kohler (New London), 17-4; 5. Abner Lugo Del Toro (NFA), 9-5; 6. Devan Ciapocha (Woodstock), 19-13; 7. Sean Blais (Fitch), 18-14; 8. Chris Leffert (Waterford), 10-9; 9. Matt Cavallo (Killingly), 11-18; 10. Caz Woznica (St. Bernard), 11-21; 11. Ryan Donahue (Bacon), 5-17; 12. Damion Currier (Griswold), 6-24; 13. Matt Pagan (East Lyme), 4-17.

182 - 1. Colin Grim (Ledyard), 26-2; 2. Spencer Hill (Windham), 25-2; 3. MacKenzie Mahn (Montville), 26-8;4. Zane Cooke (Killingly), 20-3; 5. Khaleed Exum-Strong (NFA), 16-7; 6. Jake Keating (Waterford), 18-14; 7. Jacob DeRosa (Griswold), 6-8; 8. Olguy Joseph (New London), 10-11; 9. Mike Thompson (Woodstock), 9-19; 10. Jorge Brackett (East Lyme), 3-13; 11. Aaron Michaud (St. Bernard), 2-4; 12. William Parker (Fitch), 3-30.

195 - 1. Xavier Kernozek (Windham), 23-4; 2. John Crooks (NFA), 26-3; 3. James Walsh (Griswold), 23-9; 4. Dan Deloreto (Bacon), 19-15; 5. Kyle Perry (Ledyard), 7-5; 6. T.J. Hillyer (East Lyme), 7-5; 7. Cody Lajoie (Woodstock), 9-12; 8. Chris Berrios (Waterford), 3-7; 9. Anson Wang (New London), 3-3; 10. John Fenty (Fitch), 4-13.

220 - 1. P.J. Sawicki (Bacon), 29-2; 2. Nick Poulin (Windham), 29-1; 3. Ben Morales (Ledyard), 18-3; 4. Jermaine Frazer (Griswold), 19-4; 5. Adam Page (Killingly), 26-10; 6. Brent Politiwicz (Montville), 11-9; 7. Cody Cleary (Waterford), 8-7; 8. Doug Putnam (Waterford), 13-13; 9. Jason Egbert (NFA), 7-7; 10. Shawn Brown (New London), 4-3; 11. Sid Shah (East Lyme, 2-7.

285 - 1. Wolfgang Fiasconaro (Windham), 30-2; 2. Ryan Murtha (Montville), 30-3; 3. Darick Orange (LM-WT), 4-0; 4. Kevin McDonald (Ledyard), 16-6; 5. Jacob Post (Killingly), 20-15; 6. Edwin DeJesus (Bacon), 19-14; 7. Junior Cuevas (New London), 14-10; 8. Avery Rollins (Woodstock), 9-15; 9. Robert Newton (St. Bernard), 5-15; 10. Kyle Gaudio (East Lyme), 3-11.

Schedule

Sunday - First round, 1 p.m.; championship quarterfinals and consolation first round, 2:15 p.m.; consolation second round, 4:30 p.m.; championship semifinals, 6:15 p.m.; consolation quarterfinals, 6:30 p.m.; consolation semifinals, 8:30 p.m.

Monday - Championship finals, consolation finals (third and fifth place), 6 p.m.

Hide Comments

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments