2017 ECC football award winners

Following is the list of 2017 Eastern Connecticut Conference football all-stars, sportsmanship award and scholar-athlete honorees:

Division I

First team offense — Center: Brendan Green (NFA); Linemen: Tom Bartok (East Lyme), Travis Clement (East Lyme), Austin Beebe (Fitch), Dean Faulise (East Lyme); Quarterback: Shea McManaway (NFA); Receivers: Gio Lopez (New London), Dylan Hatajik (East Lyme); Tight end: Elijah Parker (New London); Backs: Isaac Tomblin (East Lyme), Hollis Scott (Fitch).

First team defense — Linemen: Joe Desir (NFA), Nick Helbig (Fitch); Ends: Zach Letellier (Fitch), Sam Hishman (East Lyme), Linebackers: Pedro Mojica (Fitch), Dalten Franco (East Lyme), Malik Gibson (NFA), Jacob Commander (New London); Backs: Sal Aiello (Fitch), Caleb Parker (NFA), Tyler Valdez (East Lyme).

First team speciality — Punter: Owen George (New London); Kicker: Matt Malcom (East Lyme); Utlilty: Tyler Nelli (Fitch)

Honorable mention — Nick Whipple (Ledyard), Sean Flynn (New London), Nolan Molkenthin (NFA), Kevin Pomroy (NFA), Antonyo Figueroa (Fitch), Brandon Hamilton (Fitch), Adelino Daveiga (NFA), Tyler Andrews (Fitch), Justice Farris (Fitch), JoJo Lucas (New London), Chris Salemme (East Lyme), Max Ebdon (Ledyard), Jaiden Bickham (Ledyard), Liam Whaley (East Lyme), Andrew Haase (East Lyme) Will Flaherty (East Lyme), Jaylen Jarmon (NFA), Blake Bragaw (East Lyme).

Sportsmanship award — Liam Whaley (East Lyme), Christian McGugan (Fitch), Anthony Rose (Ledyard), Jahri Marcus (New London), Marcello Dignoti (NFA).

Scholar-athlete — Isaac Tomblin (East Lyme), Zach Letellier (Fitch), Andrew Bourguignon (Ledyard), Sean Flynn (New London), Tyler Briggs (NFA).

Division II

First team offense — Center: Jon Humphrey (Stonington); Linemen: Josh Georgetti (Stonington), Jack Corley (Stonington), Kolt MacCracken (Montville), Ryan Guire (Bacon); Quarterback: Peter Turello (Waterford); Receivers: Max Mazzella (Waterford), Greg Clark (Montville); Tight end: Nick Tibbetts (Montville); Backs: Quame Piper (Bacon), Nik Angell (Montville).

First team defense — Linemen: Ben Grottole (Bacon), Tyrone Mack (Montville); Ends: Dominic Emmons (Montville), Travis Pacheco (Stonington); Linebackers: Nate Miller (Stonington), George Tsakiris (Bacon), Joe Mike Murray (Bacon), Luther Wade (Waterford); Backs: Gennaro Davis (Montville), Riley Burnside (Stonington), Cole Brackett (Bacon).

First team specialty — Punter: Max Mazzella (Waterford); Kicker: Diego Garces-Cortes (Montville); Utility: Ashton Destin (Bacon).

Honorable mention — Jared Rudzinsky (Stonington), Lucas Falcone (Stonington), Marco Tedeschi (Stonington), Hayden Parrilla (Stonington), Ethan Lewis (Waterford), Ryan Doucette (Montville), Dasani Venett (Montville), Marcus Velez (Montville), Scott Fries (Bacon), Yianni Koutsofavas (Bacon), Noah Violette (Bacon).

Sportsmanship award — Cole Brackett (Bacon), Austin Fargo (Montville), Ben Logel (Stonington), Luther Wade (Waterford).

Scholar-athlete — Yianni Kotsofavas (Bacon), Nick Tibbetts (Montville), Jared Rudzinsky (Stonington), Ethan Lewis (Waterford).

Division III

First team offense — Center: Stephen Sims (Griswold); Linemen: Alex Fontaine (Killingly), John Cacciapuoti (Killingly), Izaiah Thompson (Plainfield), Dylan Glennon (Planfield); Quarterback: Connor Davis (Plainfield); Receivers: Zach Tetreault (Griswold), Davaughn Luty (Griswold); Tight end: Jake Gauthier (Killingly); Backs: Nathanael Barbosa (Windham), Spencer Lockwood (Killingly).

First team defense — Linemen: Ethan Canova (Killingly), Dane Taylor (Griswold); Ends: Jacob Cushing (Windham), Nik Khaledi (Plainfield); Linebackers: Zach Caffrey (Killingly), Matt Phelan (Killingly), Bryce Mileski (Griswold), Kyle Holt (Plainfield); Backs: Brenden Ogden (Plainfield), Aaron Spicer (Windham), Zack Burgess (Killingly).

First team specialty — Punter: Andrew Koziol (Griswold); Kicker: Luke Desaulnier (Killingly); Utility: Michael Sims (Griswold).

Honorable mention — Michael Capuano (Killingly), Derek Turner (Killingly), Nsaiah Harriet (Killingly), Jovan Almondovar (Windham), Alden Murillo (Windham), Issiah English (Windham), Jaden Malave (Windham), Kegan Marcoux (Plainfield), Chris Peasley (Plainfield), Chase Latour (Plainfield), Logan Chappell (Griswold).

Sportsmanship award — Cory Carr (Griswold), Michael DiRuscio (Killingly), Kegan Marcoux (Plainfield), Eddie Torres (Windham).

Scholar-athlete — Steven Sims (Griswold), Jake Gauthier (Killingly), Chris Peasley (Plainfield), Sebastian Stulz (Windham).

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments