Log In


Reset Password
  • MENU
    High School
    Sunday, November 27, 2022

    2022 ECC softball awards

    Division I

    First team: Pitchers: Charlotte Cabral (Fitch), Maddie Burrows (Waterford); Catcher: Sophia Gannoe (East Lyme); Infielders: Grace Jenkins (Fitch), Anna Donahue (Waterford), Lily Marelli (Waterford), Madison Waltke (NFA); Outfielders: Anna Bonelli (East Lyme), Maddie Southers (Fitch), Hannah Daniewicz (NFA); Designated players: Emma Marelli (Waterford), Fiona Taber (Fitch).

    Honorable mention: Abby Robinson (East Lyme), Hailey Smith (NFA), Abby Maynard (Waterford).

    Sportsmanship: Ava Korineck (East Lyme), Sydney Lyon (Fitch), Morgan Tainter (NFA), Lexi Collins (Waterford).

    Scholar-athlete: Sophia Gannoe (East Lyme), Maddie Southers (Fitch), Hannah Daniewicz (NFA), Abby Maynard (Waterford).

    Division II

    First team: Pitchers: Lexi Thompson (Woodstock), Aaliyah Amidon (Ledyard); Catcher: Izzy Robbins (Killingly); Infielders: Sarah McArthur (Woodstock), Samantha Money (Ledyard), Jazlyn Small-Yu (Bacon Academy), Lucia Ceccarelli (Griswold); Outfielders: Jenna Bankowski (Woodstock), Lyana Cuervas (Killingly), Madi Miller (Ledyard); Designated player: Paige Perkins (Ledyard).

    Honorable mention: Madison Martinez (Woodstock), Caylee Cliett (Ledyard), Layla Lasisomphone (Ledyard), Hannah Cozza (Killingly).

    Sportsmanship: Emma Ceruti (Bacon), Sonja Matheson (Griswold), Hanna Cozza (Killingly), Maddie Gauthier (Ledyard), Madison Nichols (Woodstock).

    Scholar-athlete: Chloe Marshall (Bacon), Lucia Ceccarelli (Griswold), Kaylei Sirimongkhoune (Killingly), Aaliyah Amidon (Ledyard), Liz Morgis (Woodstock).

    Division III

    First team: Pitchers: Cayla Beverly (Stonington), Kassidy LaTour (Lyman Memorial); Catcher: Maddy Stepski (Stonington); Infielders: Carli LoPresto (Stonington), Hannah Irons (Plainfield), Alyssa Figueroa (Windham), Rayne Bobbi (Lyman); Outfielders: Maddie Mendez (Stonington), Lola Worsdale (Stonington), Brionna Frappier (Plainfield); Designated player: Analise Escarraman (Windham).

    Honorable mention: Ali Conger (Plainfield), Rylee Benway (Lyman), Cami Brown (Stonington), Anna Williams (Plainfield), Lena-Maria Byers (Lyman).

    Sportsmanship: Loretta Svedarsky (Lyman), Christyna Winstead (Montville), Kahlen Denomme (Plainfield), Bri Plew (Stonington), Alyssa Lebiszczak (Windham).

    Scholar-athlete: Caroline Nettleton (Lyman), Lily Corrice (Montville), Ali Conger (Plainfield), Kelsea Anderson (Stonington), Alyssa Figueroa (Windham).

    Division IV

    First team: Pitchers: Reese Main (Wheeler), Kaitlyn Scribner (St. Bernard); Catcher: Maddie Scribner (St. Bernard); Infielders: Ariana Guinassi (St. Bernard), Isabella Deledda (Wheeler), Cassandra Roman (New London), Aubree Nygaard (St. Bernard); Outfielders: Addie Hauptmann (Wheeler), Marissa Perkins (Wheeler), Keelan Groves (Wheeler); Designated player: Maddie Perkins (Wheeler).

    Honorable mention: Olivia Kane (St. Bernard), Alina Skrabacz (New London), Celenia Lopez (Putnam), Lily Goyette (Putnam), Olivia Dalpe (Tourtellotte).

    Sportsmanship: Gabriella Santiago (New London), Autumn Allard (Putnam), Alyssa Lazarou (St. Bernard), Olivia Dalpe (Tourtellotte), Val Barajas (Wheeler).

    Scholar-athlete: Paytin Melton (New London), Reagan Boledovic (Putnam), Leah Egan (St. Bernard), Jordyn Butler (Tourtellotte), Maddie Perkins (Wheeler).

    Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.