Municipal meetings

East Lyme

TuesdayCommission on Aging, 5 p.m., East Lyme Senior Center; Harbor Management Shellfish Commission, 7:30 p.m.,  Town Hall.

Wednesday — Agri-Business Sub-Committee, 6:30 p.m., East Lyme High School; Plan of Conservation and Development Sub-Committee, 7 p.m., Town Hall; Board of Selectmen, 7:30 p.m., Town Hall.

Thursday — Pension Committee, 3 p.m., Town Hall; Town Building Committee, 6 p.m., Town Hall; Waterford/East Lyme Shellfish Commission, 7:30 p.m., Waterford Town Hall; Zoning Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Groton City

Tuesday — Council Group I Committees, 5:30 p.m., Municipal Building; Planning & Zoning Commission, 6:30 p.m., Municipal Building.

Wednesday — Groton Utilities Commission-WPCA, 10 a.m., Municipal Building.

Groton Town

Monday — Board of Education Special Committee of the Whole Meeting, 6 p.m., Central Office, Room 11.  

Tuesday — Town Council Personnel and Appointments Committee, 5:30 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1; Old Mystic Fire Department board of directors, 6:30 p.m., 21 North Stonington Road; Historic District Commission, 7 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1; Noank Fire District Zoning Commission, 7 p.m., Noank Fire House; Old Mystic Fire Department, 7 p.m., 21 North Stonington Road.

Wednesday — Library Board, 4 p.m., Groton Public Library.

Thursday — Traffic Authority, 1:30 p.m., Police Department Conference Room; Permanent School Building Committee, 6 p.m., Town Hall Annex, Community Room 2; Harbor Management Commission, 7 p.m., Noank Fire House.

Ledyard

Monday — Republican Town Committee, 7 p.m., Town Council Chambers; Democratic Town Committee, 7 p.m., Bill Library.

Tuesday — Pension Board, 9 a.m., Mayor's Office; Permanent Municipal Building Committee, 5 p.m., Board of Education.

Wednesday — Town Council Finance Committee, 5 p.m., Town Hall Annex; Board of Education Finance Committee, 5:45 p.m., Ledyard High School Media Center; Board of Education, 7 p.m., Ledyard High School Media Center.

Lyme

Tuesday — Board of Finance Meeting, 6:30 p.m., Town Hall; Recreation Commission, 7 p.m., Town Hall; Planning & Zoning Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Wednesday — Conservation Commission/Inland Wetland Watercourse Agency, 7 p.m., Town Hall.

Thursday — Zoning Board of Appeals, 7:30 p.m., Town Hall. 

Montville

Tuesday — Housing Authority, 5 p.m., Independence Village, 41 Milefski Drive, Uncasville; Board of Education Policy Committee, 5 p.m., Montville High School, Small Superintendent's Conference Room; Board of Education, 6 p.m., Montville High School, Library Media Center.

Wednesday — Town Council, 7 p.m., Town Hall, Council Chambers; Parks & Recreation Commission, 6:30 p.m., Town Hall, Room 203.

Thursday — Inland Wetlands Commission, 7 p.m., Town Hall, Council Chambers; Public Safety Commission School Security Subcommittee, 5:30 p.m., Public Safety Building, Conference Room.

New London

Tuesday — Sustainable Team, 4 p.m., City Hall, Council Ante Room.

Thursday — Parking Authority, 5:30 p.m., City Hall, Council Ante Room.

North Stonington

Tuesday — Zoning Board of Appeals, 6 p.m., New Town Hall, Conference Room.

Wednesday — Board of Finance, 7 p.m., New Town Hall, Conference Room.

Thursday — Juvenile Review Board (meets if needed), 2 p.m., North Stonington Grange; Economic Development Commission, 5:30 p.m., New Town Hall, Conference Room.

Norwich

Tuesday — Youth Services Board, 8:45 a.m., Recreation Department; Ellis Walter Ruley Committee, 10 a.m., City Hall; Ethics Commission, 6 p.m., City Hall; Personnel and Pension Board, 6 p.m., City Hall; Commission on the City Plan, 7 p.m., City Hall.

Wednesday — Historic District Commission, 5:30 p.m., City Hall; Ice Arena Authority, 6 p.m., Norwich ice rink; Golf Course Authority, 7 p.m., Norwich Golf Course; Zoning public forum, 6 p.m., Foundry 66, 66 Franklin St.

Friday — Connecticut Municipal Electric Energy Cooperative joint budget and finance committee, 2 p.m., CMEEC office, 30 Stott Ave.

Old Lyme

Tuesday — Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Town Hall; Zoning Commission, 7:30 p.m., Town Hall; Board of Finance, 7:30 p.m., Town Hall.

Wednesday — Duck River Garden Club, 7 p.m., Town Hall; Old Lyme Area Cable Advisory Council Meeting, 7:30 p.m., Town Hall.

Thursday — Tree Commission, 4 p.m., Town Hall.

Preston

Tuesday — Zoning Board of Appeals, 6 p.m., Town Hall; Emergency Services Advisory Committee, 7 p.m., Town Hall.

Wednesday — Board of Finance, 7 p.m., Town Hall.

Thursday — First selectmen candidates’ debate, 7 p.m., Preston Plains Middle School.

Salem

Tuesday — Library board of directors special meeting, 7 p.m., Salem Library; Inland Wetland Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall, Room 1.

Wednesday — Southeastern Connecticut Council of Governments, 8:30 a.m., 5 Connecticut Ave., Norwich.

Stonington

Tuesday — Stonington Resource Recovery Authority, 3 p.m., Town Hall; K-12 School Building Committee Finance subcommittee, 4:30 p.m., School Administration Office; K-12 School Building Committee, 6 p.m., School Administration Office; Plastic Bags and Straws Ad Hoc Committee, 6 p.m., Human Services Building; Planning and Zoning Commission, 7 p.m. Stonington Middle School; Waterfront Commission, 7 p.m., Town Dock meeting room.

Wednesday — Economic Development Commission, 6:30 p.m., Human Services Building.

Waterford

Tuesday — Board of Police Commissioners, 5 p.m., police station; Utility Commission, 6 p.m., Municipal Complex, Conference Room; Board of Selectmen, 6 p.m., Town Hall.

Wednesday — Youth Advisory Board, 5:30 p.m., Town Hall; Planning & Zoning Commission special meeting, 6:30 p.m., Town Hall; Ethics Commission, 7 p.m., police station, conference room.

Thursday — Personnel Review Board, 6:30 p.m., Town Hall; Waterford/East Lyme Shellfish Commission, 7:30 p.m., Waterford Town Hall.

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments

TRENDING

PODCASTS