Municipal meetings for week of Oct. 1
East Lyme
Tuesday — Planning Commission, 7 p.m., Town Hall.
Wednesday — Board of Selectmen, 7:30 p.m., Town Hall.
Thursday — NRWC Monitoring Group, 5 p.m., Town Hall; Niantic River Watershed, 6 p.m., Town Hall; Town Building Committee special meeting, 6 p.m., Lillie B. Haynes School; Aquifer Protection Agency, 7 p.m., Town Hall.
Groton City
Monday — Water Pollution Control Authority, 7:20 p.m., Municipal Building; Mayor and Council, 7:30 p.m., Municipal Building.
Tuesday — Conservation Commission, 7:30 p.m., Municipal Building.
Wednesday — Economic Development Commission, 5:30 p.m., Municipal Building.
Thursday — Eastern Point Historic District Commission, 7 p.m., Municipal Building.
Groton Town
Monday — Board of Education Policy Commitee, 5 p.m., School Administration Office, Room 5; Conservation Commission, 5 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 3; Golf Advisory Board, 7 p.m., Spicer House.
Tuesday — Town Council Personnel and Appointments Committee, 6:30 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 1; Town Council, 7:30 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 1.
Wednesday — Zoning Commission, 6:30 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 2.
Thursday — Economic Development Commission, 4:45 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 1; Permanent School Building Committee, 7 p.m., Town Hall Annex, Conference Room 2.
Ledyard
Monday — Permanent Municipal Building Committee, 5 p.m., Board of Education Conference Room; Ledyard Town Center Committee, 7 p.m., Town Hall Annex, Meeting Room; Housing Authority, 7 p.m., Kings Corner Manor, 60 Kings Highway, Gales Ferry.
Tuesday — Pride & Beautification Committee, 5 p.m., Town Hall Annex, Meeting Room; Land Use/Planning/Public Works Committee, 6 p.m., Town Hall Annex, Meeting Room; Inland Wetlands and Watercourses Commission, 7 p.m., Town Hall Annex, Council Chambers.
Thursday — Charter Revision Commission, 7 p.m., Town Hall Annex, Council Chambers.
Lyme
Monday — Board of Selectmen, 3:30 p.m., Town Hall.
Montville
Monday — Town Council Special Meeting , 6 pm., Town Hall, Council Chambers.
Wednesday — Commission on Aging, 9 a.m., Senior Center; Community Center Building Committee, 6 p.m., Community Center.
New London
Monday — City Council Public Works Committee, 5:30 p.m., City Hall, Council Chambers; City Council Finance Committee, 6 p.m., City Hall, Council Chambers; City Council Administration Committee, 6:45 p.m., City Hall, Council Chambers; City Council, 7 p.m., City Hall, Council Chambers.
Tuesday — Police Community Relations Committee, 6:30 p.m., Senior Center.
Wednesday — Parks and Recreation Commission, 6:30 p.m., Senior Center; Board of Education special meeting, 5:30 p.m., Central Office, Conference Room A; Board of Education Policy Committee, 6 p.m., Central Office, Conference Room A.
Thursday — Planning and Zoning Commission, 7 p.m., City Hall, Council Chambers; Pedestrian Advisory Committee, 5 p.m., City Hall, Council Anteroom.
North Stonington
Monday — Emergency Services Building Committee, 6 p.m., fire station, Meeting Room.
Tuesday — School Modernization Building Committee, 6 p.m., Senior Center.
Wednesday — Board of Finance, 7:30 p.m., New Town Hall, Meeting Room.
Thursday — Recreation, 6 p.m., Holly Green Plaza, Recreation Office, 2nd Floor; Planning and Zoning Commission, 7 p.m., Town Hall, Conference Room.
Norwich
Monday — City Council, 7:30 p.m., City Hall.
Wednesday — Golf Course Authority budget subcommittee, 8:30 a.m., Norwich Golf Course; Greeneville Neighborhood Revitalization Zone Committee, 6 p.m., Greeneville fire station.
Thursday — Commission for Persons with Disabilities, 6 p.m., City Hall; Inland Wetlands, Watercourses and Conservation Commission, 7 p.m., 23 Union St.
Old Lyme
Monday — Historic District Commission, 9 a.m., Town Hall; Old Lyme Visiting Nurses Association, 1 p.m., Town Hall; Board of Selectmen, 7:30 p.m., Town Hall.
Tuesday — Safety Committee, 9:30 a.m., Town Hall; Conservation Commission, 7:30 p.m., Town Hall; Republican Town Committee, 7:30 p.m., Town Hall.
Wednesday — Economic Development Commission, 8 a.m., Town Hall; Lyme-Old Lyme Board of Education, 6:30 p.m., Center School, Board of Education Conference Room; Potapaug Audubon, 7 p.m., Town Hall; Democratic Town Committee, 7:30 p.m., Town Hall.
Thursday — Parks and Recreation Commission, 7 p.m., Town Hall.
Preston
Tuesday — Senior Affairs Committee, 1 p.m., Senior Center.
Salem
Monday — Southeastern Connecticut Council of Governments Executive Committee, 8:30 a.m., 5 Connecticut Ave., Norwich; Board of Education Personnel/Contract Negotiations Subcommittee, 6:30 p.m., Salem School, Media Center.
Tuesday — Board of Selectmen, 7 p.m., Town Hall, Room 1; Economic Development Commission special meeting, 7 p.m., Town Hall, Room 2.
Wednesday — Democratic Town Committee, 7 p.m., Town Hall, Room 1.
Stonington
Monday — Plan of Conservation and Development Implementation Committee, 6 p.m., Town Hall; Mystic River Boathouse Park Implementation Committee, 7 p.m. police station.
Tuesday — K-12 School Building Committee, 6 p.m., School Administration Building; Planning and Zoning Commission, 7 p.m., Mystic Middle School.
Wednesday — Commission on Aging, 4 p.m., Human Services Building; Board of Finance, 7:15 p.m., police station.
Thursday — Inland Wetlands Commission, 7 p.m., police station; Mystic Harbor Management Commission, 7 p.m., Fourth District Voting Hall.
Waterford
Monday — Representative Town Meeting, 7 p.m., Town Hall.
Tuesday — Board of Selectmen, 5 p.m., Town Hall; Waterford Shellfish Commission , 7 p.m., Town Hall.
Wednesday — Flood & Erosion Control Board, 7 p.m., Town Hall.
Thursday — Zoning Board of Appeals, 6:30 p.m., Town Hall.
Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.