H.S. football / ECC All-Stars
Large Division
FIRST TEAM
Center: Matthew Tio, Norwich Free Academy.
Offensive line: Matthew Digby, NFA; Tywan Jenkins, New London; Joe Silva, East Lyme; Eric Wendel, Woodstock Academy.
Quarterback: Josh Clements, New London.
Receiver: Eric McGlone, East Lyme; Garrick McQueen, New London.
Tight end: Jaron Russell, NFA.
Running back: Anthony Facchini, NFA; Kyle McKinnon, New London.
Defensive tackle: Eli Couture, NFA; Mustafa Johnson, Fitch.
Defense end: Cameron Gonzales, Fitch; Marcel Simmons, New London.
Linebacker: Chad Berry, East Lyme; Stephan Dance, New London; Tim Hale, Fitch; Brett Salter, NFA.
Defensive back: Paul Craig, New London; John Ryer Caruso, NFA; Andrew Walz, Fitch.
Kicker: Colin Gladue, NFA.
Punter: Ian Boyd, Fitch.
Honorable mention: Tim Farina, East Lyme; Chris Kohanski, East Lyme; Colin Hecklinger, East Lyme; Ben Lakeman; Alan Anderson, Fitch; Derek Baldoz, Fitch; John Conley, Fitch; Khaleed Fields, New London; Carlos Lozada, New London; Jason Piontkowski, New London; Logan Smith, New London; Josh Zurita, New London; Colin Gladue, NFA; Peter Kelly, NFA; Marcus Outlow, NFA; Joey Paparelli, NFA; Colin Smith, NFA; Erik Washburn, NFA; Eric Bellerose, Woodstock Academy; Pat Graham, Woodstock; Wyatt Gibeault, Woodstock; Phillip Riley, Woodstock; Will McNamara, Woodstock.
Sportsmanship: Alan Anderson, Fitch; Nick Arseneault, Woodstock Academy; Zac Beauchesne, NFA; Mark Escobido, New London; Kevin Reutenauer, East Lyme.
Medium Division
FIRST TEAM
Center: Brian McMahon, Montville.
Offensive line: Jake Basilica, Montville; Dylan Kniska, Bacon Academy; Nick Johnson, Ledyard; Ivar Wirta, Waterford.
Quarterback: Brennden Cullen, Bacon.
Receiver: Robert Johnson, Montville; Davonta Valentine, Waterford.
Tight end: Nick Polonsky, Waterford.
Running back: Tyler Girard-Floyd, Montville; Alex Manwaring, Ledyard.
Defensive tackle: Nolan D'Amico, Waterford; Ruben Diaz, Montville.
Defense end: Elijah Brown, Montville; Brandon Koch, Windham.
Linebacker: Cody Bigelow, Montville; Nathan Fleming, Windham; Ryan Pementil, Ledyard; Kenny Strecker, Montville.
Defensive back: Skyler McNair, Montville; Josh Randeau, Plainfield; John Trudel, Ledyard.
Kicker: Ben Middel, Montville.
Punter: Richard Purdy, Waterford.
Honorable mention: Alex Couture, Bacon; Corey Geisman, Bacon; Tommy Scott, Bacon; Desmond Gray, Ledyard; Isaiah Holloway, Montville; Brandon Johnson, Montville; Eric Riley, Montville; Ryan Coady, Plainfield; Matt LaPrade, Plainfield; Zach Standeford, Plainfield; Ron Baude, Waterford; Javier Martino, Waterford; Joe Murphy, Waterford; John Palladino, Waterford; Tyrell Robinson, Waterford; Y-Kim Sheppard, Waterford; David Willox, Waterford; Miguel Calixto, Windham; Shane Doughty, Windham; Denzel Mitchell, Windham; Regino Rodriguez, Windham.
Sportsmanship: Will Bartol, Bacon; Matt Irvine, Waterford; Kevin Murphy, Plainfield; Troy Nunes, Montville; Will Pompa, Windham; Austin Sabo, Ledyard.
Small Division
FIRST TEAM
Center: Brad Walsh, Griswold.
Offensive line: Luke Brogno, Stonington; James DeRosa, Griswold; Ryan Gazlay, St. Bernard/Norwich Tech; Ian O'Neil, Stonington.
Quarterback: Derek Ward, Griswold.
Receiver: Jon Malchiodi, St. Bernard/Norwich Tech; Jesse Richeeds, Killingly.
Tight end: Zach Wood, Griswold.
Running back: Jim Connelly, Stonington; Tyler Tavares, Stonington.
Defensive tackle: Tyler Burns, Griswold; Peter Sieczkiewicz, Stonington.
Defense end: Jermaine Frazer, Griswold; Randy Greene, Killingly.
Linebacker: Nate Chamberlin, Killingly; Ryan Doherty, St. Bernard/Norwich Tech; Max Sandherr, Griswold; Tony Velasquez, Griswold.
Defensive back: Sean Hurley, St. Bernard/Norwich Tech; Arrow Johnson, Stonington; Brandon Walsh, Griswold.
Kicker: Connor Frizzell, Griswold.
Punter: Mark Wingfield, Stonington.
Honorable mention: Tim Gwiazdowski, Griswold; Jordan Robillard, Griswold; Dylan Desmarais, Killingly; Zach Larkin, Killingly; Brendan McNeil, Killingly; Isaiah Moone, Killingly; John Rainey, St. Bernard/Norwich Tech; Will Ryan, St. Bernard/Norwich Tech; Ryan Bolduc, Stonington; Brendan McNeil, Stonington.
Sportsmanship: John Coutant, Killingly; Mark Edwards, St. Bernard/Norwich Tech; John Koch, Griswold; Justin Trombino, Stonington.
Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.