Log In


Reset Password
  • MENU
    Sports
    Saturday, January 28, 2023

    Ledyard boys win SCC Coaches Invite indoor track & field meet

    New Haven — Ledyard won the Southern Connecticut Conference Coaches Invitational boys’ indoor track and field meet on Monday night at the Floyd Little Athletic Center.

    The Colonels finished with 92 points, easily beating Coginchaug and Ellington, which shared second with 56. Waterford placed ninth with 24 points while Lyman Memorial and Old Lyme tied for 10th with 22.

    Ledyard picked up a pair of wins with Luca Viviano capturing the pole vault (11 feet, 6 inches) and the 4x800-meter relay team of Mason Day, Hayden Baber, Auguste Estriplet and Gabriel Huff winning in 8:38.74.

    The Colonels’ other place-winners were Baber in the 1,000 (2nd, 2:44.59), Jackson Hill in the 3,200 (2nd, 10:37.49), Roan Fothergill in the 300 (3rd, 37.90), Estriplet in the 600 (3rd), 1:30.03), Huff in the 1,600 (3rd, 4:58.18), Jackson Poulton in the 55 dash (4th, 6.85) and shot put (4th, 43-1), Jonas Regondola in the 55 hurdles (4th, 8.83), Jonathan DiPalma-Herb in the pole vault (4th, 10-6), Mason Day in the 600 (6th, 1:32.24), the 4x400 relay of Estriplet, Day, Joey Morales and Regonola (2nd, 3:43.80) and the 4x200 relay of Poulton, Anthony Adamick, Fothergill and Tyler LaPerle (3rd, 1:37.18).

    For Old Lyme, Dylan Sheehan placed second in the shot put (50-8), George Williams was fourth in the 3,200 (11:15.18), the 4x800 relay team of Gabe Tooker, Eric Dagher, Dylan Hovey and Harry Whitten finished third (8:55.95) and the 4x400 relay of Tooker, Dagher, Hovey and Whitten was sixth in 4:04.51.

    For Lyman, Kyle Franchi was fourth in the high jump (5-6), Jeremiah Bobbi was fifth in the 55 dash (6.87) and 300 (38.23), Ryan Dungan was fifth in the pole vault (10-0) and Nicholas Zaprianov was fifth in the 600 (1:32.00).

    Waterford had a pair of runner-up finishes from Rhys Tickner in the high jump (5-6) and Elliot Childs in the 55 hurdles (8.57) and sixth-place finishes by Jay Zimmerman in the pole vault (10-0) and Jonathan Booth in the long jump (19-1).

    • In the girls meet, Old Saybrook won the team title with 97.5 points and was closely followed by Ledyard (84) and Old Lyme (75). Lyman Memorial placed sixth with 32.5 points and Waterford was eighth with 29.5 points.

    The Colonels won four events, including individual wins by Ella Stephenson in the 600 (1:47.98), Kate Littler in the 1,000 (3:13.08), Madisen McLeod in the 55 hurdles (9.45) and the 4x800 relay team of Josephine Withbroe, Stephenson, Littler and Samantha Doran (10:10.63).

    Other place-winners for Ledyard were Stephenson in the 300 (3rd, 44.78), Madelyn Poulton in the shot put (4th, 30-4.5), Withbroe in the 3,200 (5th, 12:46.51), Madison Miller in the shot put (5th, 30-4), Sarah Banach in the long jump (5th, 14-6.6) and high jump (6th, 4-4), Kathryn Gieleghem in the pole vault (6th, 8-0), Keara Opalenik in the long jump (6th, 14-4), the 4x400 relay of Megan Armstrong, Lia Day, Doran and Littler (3rd, 4:38.82), the 4x200 relay of Armstrong, Olivia Storz, Jessica English and Sarah Vincent (6th, 1:59.13) and the sprint medley relay of Storz, English, Day and Doran (4:47.45).

    Old Lyme had a pair of individual winners as well as capturing two relays. Zoe Eastman-Grossel won the long jump (16-2.5) and Chase Gilbert won the 1,600 (5:04.46) — both school records — while the 4x400 relay team of Maddy Morgado, Aggie Hunt, Lyla Powers and Chase Gilbert also set a school record (4:21.27) and the sprint medley relay team of Serena Mazzi, Beatrice Hunt, Powers and Morgado won in 4:35.56.

    Other place-winners for the Wildcats were Powers in the 1,000 (2nd, 3:18.59), Alexis Antonellis in the 600 (2nd, 1:50.01), Bronwyn Kyle in the long jump (4th, 14-9.5), Aggie Hunt in the 1,600 (6th, 5:50.36), Gesami Vazquez in the 3,200 (6th, 12:54.11), Emma Bayor in the shot put (6th, 28-9.5, school record) and the 4x800 relay team of Callie Bass, Livie Bass, Kate Walsh and Vazquez (5th, 11:31.51).

    For Lyman, Leah Comeroski placed third in the 55 dash (7.61) and fourth in the 300 (45.26), Ella Caplet was sixth in the 300 (45.72), Hazel DeLucia was sixth in the 1,000 (3:24.46), the sprint medley relay of Comeroski, Caplet, Haley Cardinali and Sylvie Hiltz was third (4:38.07) and the 4x400 relay of Cardinali, Caplet, Hiltz and Magdalana Carpenter was fourth (4:40.02).

    For Waterford, Colleen Corman was third in the 600 (1:50.11), Gabby Brennan was fifth in the 55 (7.83), Avery Maiese was fifth in the 1,000 (3:23.43), the 4x200 relay team of Sarah Conti, Isabella Kimball, Alexa Collins and Brennan was third (1:53.31) and the 4x800 relay team Avery Pepin, Bryn Dickinson, Corman and Maiese was third (10:41.50).

    Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.