Log In


Reset Password
  • MENU
    Sports
    Monday, April 15, 2024

    Friday’s Local Schedule

    BASEBALL

    College

    Big East Tournament at Mason, Ohio

    Game 5: No. 4 Georgetown vs. No. 1 UConn, 5 p.m.

    High School

    ECC Tournament final at Dodd Stadium, Norwich

    No. 1 Woodstock vs. No. 2 East Lyme, 6 p.m.

    CTC Tournament final at Palmer Field, Middletown

    No. 2 Abbott Tech vs. No. 4 Grasso Tech, 6 p.m.

    SOFTBALL

    High School

    CTC Tournament final at Albertus Magnus

    No. 2 O’Brien Tech vs. No. 2 Norwich Tech, 3:45 p.m.

    LACROSSE

    High School boys

    CIAC Tournament

    Class L Qualifying Round

    No. 20 NFA at No. 13 McMahon, 4 p.m.

    Class M Qualifying Round

    No. 20 Norwich Tech/Windham Tech at No. 13 Fitch, 4 p.m.

    Class S Qualifying Round

    No. 18 Holy Cross at No. 15 Waterford, 5:30 p.m.

    No. 19 Old Saybrook at No. 14 Bacon Academy, 4 p.m.

    High School girls

    CIAC Tournament

    Class M Qualifying Round

    No. 18 Wethersfield at No. 15 Ledyard, 3 p.m.

    No. 19 Bristol Eastern at No. 14 Waterford, 3:30 p.m.

    Class S Qualifying Round

    No. 19 Watertown at No. 14 Montville, 5 p.m.

    No. 20 Wheeler at No. 13 Old Lyme, 2:45 p.m.

    TENNIS

    HIgh School boys

    CIAC Tournament

    Class L First Round

    No. 12 Farmington at No. 5 Fitch, 2 p.m.

    Class M Qualifying Round

    No. 17 Waterford at No. 16 Sheehan, 3 p.m.

    No. 19 Tolland at No. 14 Ledyard, 4 p.m.

    Class M First Round

    No. 12 Woodstock at No. 5 East Lyme, 3 p.m.

    Class S Qualifying Round

    No. 20 NW Catholic at No. 13 Montville, 3 p.m.

    Class S First Round

    No. 10 Litchfield at No. 7 Old Lyme, 3:45 p.m.

    High School girls

    CIAC Tournament

    Class L Qualifying Round

    No. 23 East Lyme at No. 10 Woodstock, 3 p.m.

    Class M Qualifying Round

    No. 21 Seymour at No. 12 Waterford, 3:30 p.m.

    Class M First Round

    No. 10 Watertown at No. 7 Ledyard, 12:30 p.m.

    Class S Qualifying Round

    No. 17 St. Bernard at No. 16 Immaculate, 1 p.m.

    Class S First Round

    No. 13 Lyman Memorial at No. 4 Litchfield, 3 p.m.

    GOLF

    High School boys

    Tourtellotte, Wheeler at Stonington, 3 p.m.

    High School girls

    NFA at Bacon Academy, 3 p.m.

    Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.