Log In


Reset Password
  • MENU
    Sports
    Tuesday, April 16, 2024

    ECC softball award winners

    Division I

    First team — Pitcher: Abby Robinson (East Lyme), Hailey Smith (NFA); Catcher: Melanie Martin (Waterford); Infield: Anna Dziecinny (Waterford), Melina Graziano (NFA), Leah Manke (NFA), Katie MacPherson (Fitch); Outfield: Paige Jessuck (Waterford), Emma McAvoy (NFA), Grace Cosmopolous (Fitch); Designated player: Grace Muti (Waterford).

    Honorable mention — Pitcher: Brielle Kenney (Waterford), Charlotte Cabral (Fitch); Catcher: Aubrey Martin (NFA); Infield: Jillian Dykema (NFA), Hailey Merrill (Fitch); Outfield: Ava Roach (East Lyme).

    Scholar-athlete — Karly Sorrentino (East Lyme), Charlotte Cabral (Fitch), Leah Manke (NFA), Grace Muti (Waterford).

    Sportsmanship — Jen Wallace (East Lyme), Grace Jenkins (Fitch), Melainey Tackling (NFA), Anna Dziecinny (Waterford).

    Division II

    First team — Pitcher: Samantha Baker (Killingly), Alexandra Thompson (Woodstock); Catcher: Caylee Cliett (Ledyard); Infield: Hannah Kozza (Killingly), Izabella Robbins (Killingly), Maegan Miller (Ledyard), Jazlynn Small-Yu (Bacon Academy), Sarah McArthur (Woodstock); Outfield: Grace Deslauriers (Killingly), Mia Starling (Ledyard); Designated player: Layla Lasisomphone (Ledyard).

    Honorable mention — Pitcher: Alina Skracbacz (New London); Catcher: Jayden Duran (Killingly), Madison Martinez (Woodstock); Infield: Addison King (Killingly), Elizabeth Morgis (Woodstock).

    Scholar-athlete — Sammy D’Atri (Bacon), Lyana Cuevas (Killingly), Layla Lasisomphone (Ledyard), Gabriela Santiago (New London), Elizabeth Morgis (Woodstock).

    Sportsmanship — Trinity Georgens (Bacon), Grace Deslauriers (Killingly), Teagan Lajoie (Ledyard), Yomaris Santiago (New London), Elizabeth Morgis (Woodstock).

    Division III

    First team — Pitcher: Lindsey Houle (Stonington), Analise Escarraman (Windham); Catcher: Kelsea Anderson (Stonington); Infield: Hannah Irons (Plainfield), Anna Williams (Plainfield), Cami Brown (Stonington), Abby Matheson (Griswold); Outfield: Brionna Frappier (Plainfield), Madi Allard (Stonington), Ava Gero (Montville); Designated player: Bri Plew (Stonington).

    Honorable mention — Pitcher: Sierra Madden (Plainfield); Catcher: Laurissa Gedney (Plainfield); Infield: Isabella Mitchell (Montville); Outfield: Madison Taylor (Montville).

    Scholar-athlete — Makayla Neilson (Griswold), Amanda Corrice (Montville), Hannah Irons (Plainfield), Bri Plew (Stonington), Analise Escarraman (Windham).

    Sportsmanship — Katherine Greene (Griswold), Taryn Feragne (Montville), Kahlen Denomme (Plainfield), Lindsey Houle (Stonington), Jeisabel Vazquez (Windham).

    Division IV

    First team — Pitchers: Kassidy LaTour (Lyman Memorial), Reese Main (Wheeler); Catcher: Madison Scribner (St. Bernard); Infield: Loretta Svedarsky (Lyman), Katie Scribner (St. Bernard), Addie Stanley (Wheeler), Lily Goyette (Putnam), Deidrea Hanshaw (Tourtellotte); Outfield: Lena-Maria Byers (Lyman), Kelsey Dunnack (Lyman); Designated player: Rylee Benway (Lyman).

    Honorable mention — Pitcher: Anabelle Wenzel (St. Bernard); Infield: Natani Spears (Lyman), Alyssa Lazarou (St. Bernard), Olivia Kane (St. Bernard), Makayla Delzer (Wheeler), Isabella Deledda (Wheeler).

    Scholar-athlete — Loretta Svedarsky (Lyman), Lily Goyette (Putnam), Leah Egan (St. Bernard), Avery Butler (Tourtellotte), Marissa Perkins (Wheeler).

    Sportsmanship — Hannah Gendron (Lyman), Kaya Pernini (Putnam), Alexis Rose (St. Bernard), Maddy Copley (Tourtellotte), Keelan Groves (Wheeler).

    Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.