H.S. roundup: EL's Ostrowski second in 600 at New England meet

Roxbury, Mass. - East Lyme High School's Ben Ostrowski placed second in the 600-meter race at Saturday's New England Indoor Track and Field Championships at the Reggie Lewis Athletic Center.

Ostrowski, a senior, finished in 1 minute, 21.35 seconds and was the top performance by a local competitor.

Norwich Free Academy's Brianna Lenehan also had a big day, finishing fourth in the 1,000 (2:54.35) and joining Camille McKenzie, MiaLynne Park and Dyshelle Pemberton to place fourth in the 4x400 relay (3:56.34).

Pemberton added a seventh in the 300 (40.96).

Other girls' competitors were Ledyard's Chenoa Sebastian in the 55 hurdles (fifth, 8.41), Ledyard's Lauren Scahill in the 1,000 (10th, 2:59.66) and East Lyme's Kelsen Shukis in the shot put (34 feet, 3½ inches).

Sebastian ran an 8.40 in the preliminary round, breaking a school record (8.48) set by Julia Saccone in 2007, and Scahill also set a school record, breaking the old mark of 3:00.56 set by Lauren Esposito in 1997. Scahill also qualified for the nationals in the emerging elite division next week at the New York Armory.

Among the other local boys' competitors, NFA's Martin Lewerk was seventh in the 55 dash (6.67), NFA's Kyle Liang was ninth in the 600 (1:23.92), Ledyard's Alex Paterson was 13th in the 300 (36.41), Fitch's Lexus Gordon was 14th in the long jump (20-6), Waterford's Chris Jones was 15th in the 300 (36.69) and East Lyme's 4x800 relay team of Ostrowski, Tim Myers, Andrew Bernard and Scott Butler was 10th (8:18.51).

Ledyard's Joe Carter, the State Open 300 champion, missed out on a chance to win a New England title when he was disqualified for interference.

Wrestling

• Two local wrestlers, both State Open champions, were eliminated from the New England tournament at Providence Career and Technical Academy.

East Lyme's Kareem Small (113 pounds) was pinned by Troy Gassaway of Mount Anthony (Vt.) in 3:29 of their quarterfinal round match, then lost his consolation quarterfinal match to Cody Beaudette of Cumberland (R.I.), 7-4.

Ledyard's Colin Grim (182) lost an 11-5 decision to Shawn Donahue of Braintree (Mass.) in the quarterfinals, then was beaten 8-2 by Michael Risti of Massebesic (Me.) in the consolation quarterfinals.

Connecticut wrestlers won four New England titles, including Danbury's Kevin Jack, who decisioned New Fairfield's Taylor Shay 12-0 in an all-Connecticut final at 120. New Fairfield's MikeyAmorando (160), Xavier's Elliott Antler (170) and Glastonbury's Andrew Cavanna (220) also won titles.

Boys' basketball

• Fishers Island ended its season by capturing the Grove School Invitational in Madison. The Vikings (13-2) beat Grove in the opening round 59-41 and defeated St. Thomas More's junior varsity in the final, 64-46. Timmy Hoch, who scored 25 points in the opener and 29 in the final, was named tourney MVP and was joined on the All-Tournament team by teammates Jake Lusker and Robert Backhaus.

Girls' basketball

• Norwich Free Academy junior Alyssa Velles scored the 1,000th point of her career during the Wildcats' 40-26 loss to Glastonbury in the Class LL second round Friday night. Velles scored seven points.

Hockey

• The NFA-St. Bernard-Bacon cooperative program earned the No. 2 seed for the upcoming CIAC Division III tournament and will play No. 3 Sheehan on Thursday at a site and time to be announced.

Hide Comments

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments