Support Local News.

Please support our work by subscribing today.

2022 ECC lacrosse award winners

BOYS

Division I

First team — Attack: Sean McCusker (East Lyme), Sawyer Tighe (East Lyme), Jackson Huta (Waterford); Midfield: Anthony Gesino (East Lyme), John Zimmermann (Waterford), C.J. Landry (Waterford); Long stick midfield: Shawn Beebe (Fitch); Face-off specialist: Tommy Quiles (Waterford); Short stick defensive midfield: Henry Hatt (East Lyme); Defense: David Stoddard (East Lyme), Leo Goetz (East Lyme), Liam Pickett (Waterford); Goalie: Jake Kozlowski (Waterford).

Honorable mention — Attack: Anthony Ballestrini (NFA), Jonah Libby (Woodstock); Midfield: Jack Keating (East Lyme), Tommy Brunelli (NFA); Long stick midfield: Colin Bunkley (East Lyme).

Sportsmanship — Ethan Moore (East Lyme), Evan Hicks (Fitch), Eamon Manley (NFA), Jack Thompson (Waterford), John Pokorny (Woodstock).

Scholar-athlete — Mason Gallo (East Lyme), Chase Beyus (Fitch), Sam Sweeney (NFA), Jake Kozlowski (Waterford), William Chambers (Woodstock).

Division II 

First team — Attack: Jack Holmes (Bacon Academy), Cam Riley (St. Bernard/Wheeler), Cameron Elenteny (Stonington); Midfield: Sam Blumberger (Bacon), Gavin Emmons (Bacon), Ben Massengale (Stonington); Long stick midfield: Jackson Hayes (Stonington); Face-off specialist: Nick Lang (Bacon); Short stick defensive midfield: Avatar Disher (Bacon); Defense: Joseph Tyler (Bacon), Corbett Brassaw (SB/W), Ben French (Stonington); Goalie: Chase Goulet (Bacon).

Honorable mention — Attack: Roman Rich (Ledyard/Griswold); Tyler Simao (Stonington); Midfield: Cameron Reynolds (L/G), Cameron Gouveia (SB/W); Goalie: Will Banfield (Stonington).

Sportsmanship — Joseph Tyler (Bacon), Nicholas Johanson (L/G); Ethan Johnson (Montville), Jackson Brenek (SB/W); Alex Castigiuolo (Stonington).

Scholar-athlete — Connor Gordon (Bacon), Eli Diette (L/G); Gavin DeLucia (Montville), Charlie Niles (SB/W), Jake Flynn (Stonington).

 

GIRLS

Division I

First team — Attack: Dani Bruno (East Lyme), Rita Sefransky (Fitch), Molly Page (NFA); Midfield: Skylar Gustavsen (Bacon Academy), Sydney Sager (East Lyme), Abbie Belleville (East Lyme), Bridget O'Leary (Fitch), Nora Casey (Fitch); Defense: Sarah Newton (Bacon), Kaitlyn DiLoreto (East Lyme), Alice-Ann Rourke (NFA); Goalie: Baylee Wilderman (NFA).

Sportsmanship — Jessica Schuth (Bacon), Meredith Healy (East Lyme), Kara Moriarity (Fitch), Jayne Neault (NFA).

Scholar-athlete — Sophie Rose (Bacon), Sydney Sager (East Lyme), Nora Casey (Fitch), Caitlin Duda (NFA).

Division II

First team — Attack: Lily Tomczik (Montville), Emma Logel (Stonington), Emily Gates (Waterford); Midfield: Madisen McLeod (Ledyard), Ivy Goodman (Stonington), Gabriella Dimock (Stonington), Marin Mahoney (Waterford), Stella Brin (Woodstock); Defense: Jessica English (Ledyard), Grace Sanford (Montville), Katherine Glenn (Stonington); Goalie: Ilyanna Rivera (Waterford).

Sportsmanship — Madelyn Poulton (Ledyard), Reagan Buscetto (Montville), Lauren Goebel (Stonington), Kylie Hopkins (Waterford), Claire Anderson (Woodstock).

Scholar-athlete — Jessica English (Ledyard), Addie Concascia (Montville), Katherine Glenn (Stonington), Madison Gates (Waterford), Sofia Murray (Woodstock).

Division III

First team — Attack: Hailey Radtke (Killingly), Sage Lamparelli (Killingly), Nadya Murphy (New London); Midfield: Kuranda Ruggiero (Griswold), Makala Dube (Killingly), Emily Lamparelli (Killingly), Erin Londregan (St. Bernard), Katelyn Melinosky (Wheeler/Grasso Tech); Defense: Aila Gutirrez (Killingly), Marie Page (New London), Liz Hannaford (St. Bernard); Goalie: Abigail Hurst (New London).

Sportsmanship — Emily Aviles (Griswold), Julianne Morrissette (Killingly), Ajaya Crolly (New London), Liz Hannaford (St. Bernard), Anna Barber (W/GT).

Scholar-athlete — Adrian Walters (Griswold), Sage Lamparelli (Killingly), Abigail Hurst (New London), Erin Londregan (St. Bernard), Michella Macina (W/GT).

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments

TRENDING

PODCASTS