2019 ECC award winners / baseball, softball

BASEBALL

DIVISION I

First team — Pitchers: Ryan O'Connell (Waterford), Nick Gallivan (NFA); Catcher: Cadin Maynard (Waterford); Infielders: Manish Rane-Castrodad (Fitch), Trystan Levesque (East Lyme), Jared Burrows (Waterford), Ben Jerome (Waterford); Outfielders: Vinny Gualtieri (NFA), Tom Mason (East Lyme), Luke Leonard (East Lyme); Utility: Nick Helbig (Fitch); Designated hitter: Owen Robbins (East Lyme).

Honorable mention — Chris Malcom (East Lyme), Tyler Cady (Fitch), Brian Miskiewicz (NFA), Jake Schelkly (East Lyme), Riley Burke (NFA).

Sportsmanship — Jake Schelkly (East Lyme), Kyle Egan (Fitch), Jack Espinoza (NFA), Nathan Landon (Waterford).

Scholar-athlete — Drew Menghi (East Lyme), Thomas Wagner (Fitch), Jon Synott (NFA), Liam Spellman (Waterford).

DIVISION II

First team — Pitchers: Cade Walters (Ledyard), Ken Turner (Ledyard); Catcher: Weston Bruce (Ledyard); Infielders: Luke LaSaracina (Bacon Academy), Rob Otanez (New London), Peter Kiefer (Ledyard), Luke Matthewson (Woodstock); Outfielders: Bo Yaworski (Killingly), James Laconico (Ledyard), Tyler Cournoyer (Killingly); Utility: Eric Preston (Woodstock); Designated hitter: Jacob Tarryk (Killingly).

Honorable mention — Kenny Miller (New London), Nate Keefe (Killingly), Elijah Morton (Ledyard), Tyler Perkins (Ledyard), Nate John (Woodstock).

Sportsmanship — Nick Tiziani (Bacon), Nate Lafleur (Killingly), Pat Bora (Ledyard), Tim Flynn (New London), Matthew Moffet (Woodstock).

Scholar-athlete — Sean Baldyga (Bacon), Cole Lavigne (Killingly), Richard Gebhard (Killingly), Rob Otanez (New London), Nathan John (Woodstock).

DIVISION III

First team — Pitchers: Pat Quealy (Lyman Memorial), Griffin Pontbriant (Montville); Catcher: Ryan Champagne (Montville); Infielders: Jake Verbridge (Stonington), Rob DelaCruz (Montville), Nick Calash (Montville), Sam Davis (St. Bernard); Outfielders: Spencer Merritt (Lyman), Zach Knowlton (Plainfield), Tyler Ahearn (Plainfield); Utility: Max Adams (St. Bernard); Designated hitter: Alex Lotts (Lyman).

Honorable mention — Tony Incontro (Lyman), Jonah Person (Lyman), Zach Bazzano (Lyman), Ken Heon (Montville).

Sportsmanship — Jaiden Jadczak (Lyman), Peyton McNichol (Montville), Jake Labutti (Plainfield), James Light (St. Bernard), Peter Ferholz (Stonington).

Scholar-athlete — Cole Habeeb (Lyman), Nick Calash (Montville), Dalton Smith (Plainfield), Cole Potts (St. Bernard), Sam Casadei (Stonington).

DIVISION IV

First team — Pitchers: Bowen Baker (Wheeler), Nick Gileau (Griswold); Catcher: Andrew Koziol (Griswold); Infielders: Jason Hall (Griswold), Mason Barber (Tourtellotte), Jack Merrill (Tourtellotte), Owen Marsh (Griswold); Outfielders: Zach Longeill (Griswold), Stephen Scrapchansky (Tourtellotte), Alex Grauer (Tourtellotte); Utility: Dylan Vincent (Tourtellotte); Designated hitter: Aiden Cameron (Wheeler).

Honorable mention — Jovony Almodover (Windham), Colby Livingston (Putnam), Matt Pierce (Wheeler), Kaden Strom (Tourtellotte), Ray Cruz (Windham).

Sportsmanship — Logan Benoit (Griswold), Jack Lomax (Putnam), Jack Merrill (Tourtellotte), Connor Melinoski (Wheeler), Alec Martinez (Windham).

Scholar-athlete — Andrew Koziol (Griswold), Cole Davagian (Putnam), Dylan Vincent (Tourtellotte), Lukas Jones (Wheeler), Jayden Kelly (Windham).

SOFTBALL

DIVISION I

First team — Pitchers: Bailey Comeau (NFA), Olivia Quagan (East Lyme); Catcher, Karly Morales (Fitch); Infielders, Allison Georgetti (Fitch), Hailee Schrader (NFA), Sara Cote (NFA), Nikki Marsh (East Lyme); Outfielders, Alex Burdick (NFA), Sophia DiCocco (NFA), Hannah Burgess (Woodstock Academy); Designated player: Angie Venditti (East Lyme).

Honorable mention — Caitlyn Sievers (East Lyme), Casey Flax (Fitch), Julie Vincent (NFA), Heather Converse (Woodstock), Hannah Chubbuck (Woodstock).

Sportsmanship — Sophia Gannoe (East Lyme), Devin Lyon (Fitch), Brooke Gottshall (NFA), Juliana Nuttall (Woodstock). 

Scholar-athlete — Caitlyn Sievers (East Lyme), Olivia Carney (Fitch), Julie Vincent (NFA), Hannah Burgess (Woodstock).

DIVISION II

First team — Pitchers: Rachel Miller (Waterford), Julia Janca (Griswold); Catcher, Lili Stoddard (Waterford); Infielders: Colette Dreher (Stonington), Gina McKittrick (Waterford), Maddie Burrows (Waterford), Hailey Bouchard (Griswold); Outfielders: Miranda Arruda (Stonington), Ciana Chiappone (Waterford), Kaitlyn Davis (Griswold); Designated player: Mackenzie Jackson (Killingly).

Honorable mention — Veronica Krystofik (Bacon Academy), Kamryn Gurnee (Griswold), Cheyenne Zvingilas (Griswold), Brianna Caffrey (Killingly), Tori LoPresto (Stonington). 

Sportsmanship — Megan Glover (Bacon Academy), Camryn Gurnee (Griswold), Camille Benoit (Killingly), Maddy Stepski (Stonington), Regan Mazzulli (Waterford). 

Scholar-athlete — Amber Deslaurier (Bacon Academy), Kaitlyn Davis (Griswold), Mackenzie Jackson (Killingly), Sarah Flakus (Stonington), Cassidy Susi (Waterford).

DIVISION III

First team — Pitchers: Mackenzie Peters (Plainfield), Alexis Michon (Montville); Catcher, Madison Kelley (Plainfield); Infielders, Samantha Money (Ledyard), Aaliyah Amidon (Ledyard), Katelin Price (Montville), Sidney Pankowski (Lyman Memorial); Outfielders, Kristen Rider (Plainfield), Jillian Murallo (Montville), Kayla Goins (Lyman Memorial); Designated player: Kacee Hirst (Plainfield).

Honorable mention — Samantha Fancher (Ledyard), Paige Perkins (Ledyard), Sara Rivera (Ledyard), Jenna Topalis (Ledyard), Rori Curran (Montville), Abby Diamantini (Montville), Caylee Parker (New London), Joe Potter (New London).

Sportsmanship — Brooke Carrender (Ledyard), Katina Nanos (Lyman Memorial), Ashley Rogers (Montville), Finella Smith (New London), Mackenzie Clubine (Plainfield).

Scholar-athlete — Jenna Topalis (Ledyard), Amanda Tomick (Lyman Memorial), Sydney Olsen (Montville), Bria Fielding (New London), Grace Fisher (Plainfield).

DIVISION IV

First team — Pitchers: Lindsey Houghton (Tourtellotte), Isabelle Perez (Windham); Catcher: Stephanie Daly (Tourtellotte); Infielders: Ariana Guinassi (St. Bernard), Lauren Ramos (Tourtellotte), Geulianie Ecehvarria (Windham), Marissa Bergel (Wheeler); Outfielders, Taryn Bellinger (St. Bernard), Amanda Bogoslofski (Tourtellotte), Ainsley Dupuis (Windham); Designated player: Taina Quinones (St. Bernard).

Honorable mention — Lauren Blackmar (Putnam), Meghan Bergeron (St. Bernard), Shania Riviere (St. Bernard), Molly Butremovic (Wheeler), Maddie Perkins (Wheeler), Julie Rudd (Wheeler).  

Sportsmanship — Celenia Lopez (Putnam), Abby Whewell (St. Bernard), Jolie Wilber (Tourtellotte), Samantha Caster (Wheeler), Hailey Cruz (Windham).

Scholar-athlete — Abby St. Martin (Putnam), Emily Nelson (St. Bernard), Amanda Bogoslofski (Tourtellotte), Savannah Galluci (Wheeler), Natalia Perez (Windham).

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments

TRENDING

PODCASTS