Support Local News.

Please support our work by subscribing today.

2022 ECC baseball award winners

Division I

First team: Pitchers: Ethan Mireault (Fitch), Trace Morales (Fitch); Catcher: Cam McGugan (Fitch); Infielders: Evan McCue (Waterford), Gavin O'Brien (East Lyme), Tate Scherer (Fitch), Matt Robinson (Fitch); Outfielders: Bryson Plante (NFA), Ryan O'Connor (Fitch), Preston Tabor (Waterford); Utility: Jack Lathrop (Waterford); Designated hitter: Alex Dreyfus (East Lyme).

Honorable mention: Ethan Heinsz (NFA), A.J. Montejano (East Lyme), John Bureau (East Lyme), Conor Tukey (East Lyme), Sean Salvador (Waterford).

Sportsmanship: Julian Baez (East Lyme), Nate Lowery (Fitch), Anthony Sanchez-Reyes (NFA), Jackson Long (Waterford).

Scholar-athlete: Gavin O'Brien (East Lyme), Jordan Cosmopolous (Fitch), Joshua Nowakowski (NFA), Sean Salvador (Waterford).

Division II

First team: Pitchers: Zion Fraser (Ledyard), Derrel Mitchell (New London); Catcher: Jonathan Smith (Woodstock); Infielders: Jack Novak (Bacon Academy), Chas Terni (Montville), Braydon Wuestner (Ledyard), Steve Laliberte (Bacon); Outfielders: Ethan Davis (Woodstock), Cian Sullivan (Ledyard), Zachary Roethlein (Woodstock); Utility: Cole Terni (Montville); Designated hitter: A.J. Blanchette (Bacon).

Honorable mention: Isaiah Plaza (New London), Eddie Torres (New London), Chris Lusignan (Bacon), Curtis Buecker (Montville), James Gumbs (Bacon).

Sportsmanship: Luke Pennella (Bacon), Rory Pelletier (Ledyard), Curtis Buecker (Montville), Freylin Guzman (New London), Shawn Wallace (Woodstock).

Scholar-athlete: Andrew Navickas (Bacon), Liam Moran (Ledyard), Jack Perkins (Montville), Sean Raymond (New London), Zachary Roethlein (Woodstock).

Division III

First team: Pitchers: Jason Grzysiewicz (Killingly), Keyan Mayernik (Plainfield); Catcher: Nate Keefe (Killingly); Infielders: Aaron LoPresto (Stonington), Sean Garvin (Griswold), Trevin Russ (Killingly); Benjamin Smith (Plainfield); Outfielders: Alex Starr (Stonington), Benjamin Jax (Killingly), Kade Rubino (Griswold); Utility: Colin Lanctot (Plainfield); Designated hitter: Jack Valliere (Windham).

Honorable mention: Tyler Walter (Windham), Evan Gilgenbach (Griswold), Aiden McMaster (Plainfield), Brandon Baker (Killingly), Dylan Cimini (Stonington).

Sportsmanship: Kade Rubino (Griswold), Camden Noury (Killingly), Craig Dunbar (Plainfield), David Duguay (Stonington), Emmanuel Beato (Windham).

Scholar-athlete: Nolan Webster (Griswold), Brandon Baker (Killingly), Shawn Keefe (Plainfield), Wynn Hammond (Stonington), Tyler Walter (Windham).

Division IV

First team: Pitchers: Josh Person (Lyman Memorial), Aidan Whitten (St. Bernard); Catcher: Joe Basso (St. Bernard); Infielders: Kyle Kessler (Wheeler), Michael Incontro (Lyman), Jared Russo (Lyman), Mason Barber (Tourtellotte); Outfielders: Alex Grauer (Tourtellotte), Jeremiah Bobbi (Lyman), James Main (Wheeler); Utility: Brayden Akana (Tourtellotte); Designated hitter: Kolby Quinn (St. Bernard).

Honorable mention: Daylan Griffin (Lyman), Ben Darrow (Lyman), Sean Bergel (Wheeler), Jacob Mailloux (Putnam), Martin Light (St. Bernard).

Sportsmanship: Nick Ortiz (Lyman), Zachary Belleville (Putnam), Ethan Chavez (St. Bernard), Kyle Busha (Tourtellotte), Spencer Reichart (Wheeler).

Scholar-athlete: Bennett Murphy (Lyman), Jack Rindge (Putnam), Joe Basso (St. Bernard), Brayden Akana (Tourtellotte), Matthew Pierce (Wheeler).

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments

TRENDING

PODCASTS