Municipal meetings

East Lyme

Tuesday — Water & Sewer Commission, 7 p.m., Town Hall.

Wednesday — Brookside Farm Museum, 7 p.m., East Lyme Senior Center. 

Groton City

Monday — Committee of the Whole, 6 p.m., Municipal Building.

Groton Town

Monday — Conservation Commission special meeting, 5 p.m., Town Hall Annex, Community Room 3; Board of Education, 6 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1.

Tuesday — Planning and Zoning Commission special meeting (public informational meeting), 5:30 p.m., Town Hall Annex, Community Room 2; Town Council Temporary Rules and Procedures Committee special meeting, 6 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1; Town Council Committee of the Whole, 6:30 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1; Planning and Zoning Commission special meeting, 7 p.m., Town Hall Annex, Community Room 2; Noank Fire District Park Commission, 7 p.m., Noank Fire House.

Wednesday — Resilience and Sustainability Task Force, 5 p.m., Town Hall Annex, Community Room 2; Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Town Hall Annex, Community Room 1.

Ledyard

Monday — Permanent Municipal Building Committee special meeting, 5 p.m., Board of Education Conference Room, 4 Blonders Blvd.

Tuesday — Water Pollution Control Authority, 7 p.m., Town Hall Annex, Council Chambers.

Wednesday — Senior Commission 1:30 p.m., Senior Center; Administration Committee special meeting, 5 p.m., Town Hall Annex, Meeting Room; Town Council public hearing, 6 p.m., Town Hall Annex, Council Chambers.

Lyme

Tuesday — Open Space Commission, 7 p.m., Town Hall.

Montville

Monday — Public Safety Commission, 6 p.m., Town Hall.

Tuesday — Town Administration/Rules and Procedures Standing Committee, 5:30 p.m., Town Hall; Planning and Zoning Commission, 6 p.m., Town Hall.

New London

Tuesday — Housing Authority Board of Commissioners, 6 p.m., 202 Colman St., George Washington Carver Community Room.

Thursday — Pension Committee, 11 a.m., 15 Masonic St.

North Stonington

Monday — Hewitt Farm Committee, 4:30 p.m., New Town Hall, Conference Room.

Tuesday — Board of Selectmen, 6 p.m., New Town Hall, Conference Room.

Wednesday — Affordable Housing Committee, 6 p.m., Wheeler Library.

Norwich

Monday — Public Works and Capital Improvements Committee, 11 a.m., Public Works headquarters, 50 Clinton Ave.; Redevelopment Agency, 6 p.m., City Hall.

Tuesday — Harbor Management Commission, 5 p.m., City Hall; Board of Public Utilities Commissioners/Sewer Authority, 6 p.m., 16 S. Golden St.

Wednesday — 19 North Cliff St. Committee of Sale, 347 Central Ave. Committee of Sale and Board of Review of Dangerous Buildings, 6 p.m., 23 Union St.

Thursday — Connecticut Municipal Electric Energy Cooperative Joint Budget and Finance Committee, 1 p.m., 30 Stott Ave.

Old Lyme

Monday — Sound View Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Wednesday — Regional School District 18 Board of Education, 6:30 p.m., Center School.

Preston

Monday — Democratic Town Committee, 7 p.m., Town Hall; Conservation and Agriculture Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Tuesday — Parks and Recreation Commission, 7:30 p.m., Town Hall; Planning and Zoning Commission, 7:30 p.m., Town Hall.

Wednesday — Preston Redevelopment Agency, 7 p.m., Town Hall.

Salem

Tuesday — Planning & Zoning Commission, 7 p.m., Town Hall, Room 1.

Wednesday — Bicentennial Committee, 7 p.m., Town Hall, Conference Room 1.

Stonington

Monday — Waterfront Commission, 6 p.m., Town Dock meeting room; Conservation Commission, 7 p.m., police station.

Wednesday — Board of Education Policy Committee, 5:30 p.m., Stonington High School library; Board of Selectmen, 7 p.m., police station.

Waterford

Tuesday — Senior Citizens Commission, 4 p.m., Community Center; Recreation and Parks, 4 p.m., Community Center.

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments

TRENDING

PODCASTS