Log In


Reset Password
  • MENU
    Pro Sports
    Tuesday, November 29, 2022

    Saturday On The Air

    Australian Rules Football

    5:30 a.m., FS2 — Premiership: Adelaide Crows at Port Adelaide Power.

    Auto Racing

    12:30 p.m., USA — NASCAR Cup Go Bowling at the Glen qualifying from Watkins Glen, N.Y.

    3 p.m., USA — NASCAR Xfinity Series: Sunoco Go Rewards 200 at The Glen from Watkins Glen, N.Y.

    6:30 p.m., USA — IndyCar: Bommarito Automotive Group 500 from Madison, Ill.

    Baseball

    1 p.m., YES, WFAN (660-AM) — MLB: Toronto Blue Jays at New York Yankees.

    1 p.m., SNY, WCBS (880-AM) — MLB: New York Mets at Philadelphia Phillies in first game of a doubleheader.

    1 p.m., Ch. 8 — Brisbane (Australia) vs. Bologna (Italy) in Little League World Series from Williamsport, Pa.

    2 p.m., FS1 — MLB: Milwaukee Brewers at Chicago Cubs.

    3 p.m., Ch. 8 — Bonney Lake (Wash.) vs. Davenport (Iowa) in Little League World Series from Williamsport, Pa.

    5 p.m., ESPN — Guaynabo (Puerto Rico) vs. Managua (Nicaragua) in Little League World Series from Williamsport, Pa.

    4 p.m., NESN, WEEI (103.7-FM) — MLB: Boston Red Sox at Baltimore Orioles.

    7 p.m., Ch. 61, WCBS (880-AM) — MLB: New York Mets at Philadelphia Phillies in second game of a doubleheader.

    7 p.m., ESPN2 — Hollidaysburg (Pa.) vs. Middleborough (Mass.) in Little League World Series from Williamsport, Pa.

    10 p.m., MLB Network — MLB: Miami Marlins at Los Angeles Dodgers or Washington Nationals at San Diego Padres (joined in progress).

    Basketball

    Noon, ESPN — WNBA playoffs: New York Liberty at Chicago Sky.

    9 p.m., ESPN2 — WNBA playoffs: Phoenix Mercury at Las Vegas Aces.

    Boxing

    9 p.m., Showtime — Omar Figueroa Jr. vs. Sergey Lipinets in a super lightweight bout from Hollywood, Fla.

    10 p.m., ESPN — Emanuel Navarrette vs. Eduardo Baez in a featherweight bout from San Diego.

    Fishing

    8 a.m., FS1 — Bassmaster Elite at Lake Oahe from Mobridge, S.D.

    9 a.m., CBSSN— The International Billfish Tournament, San Juan, Puerto Rico.

    11 a.m., CBSSN — Tackle Warehouse Pro Circuit Stop 4 from St. Lawrence River, Massena, N.Y.

    Football

    1 p.m., NFL Network — NFL preseason: Denver Broncos at Buffalo Bills.

    4 p.m., NFL Network — NFL preseason: Washington Commanders at Kansas City Chiefs.

    7 p.m., NFL Network — NFL preseason: Tampa Bay Buccaneers at Tennessee Titans.

    10 p.m., NFL Network — NFL preseason: Dallas Cowboys at Los Angeles Chargers.

    Golf

    6:30 a.m., Golf Channel — European PGA: Czech Masters from Vysoký Újezd, Czechia.

    Noon, Golf Channel — PGA BMW Championship from Wilmington, Del.

    3 p.m., Ch. 30 — PGA BMW Championship from Wilmington, Del.

    3 p.m., Golf Channel — USGA U.S. Men’s Amateur from Paramus, N.J.

    7 p.m., Golf Channel — PGA Champions: Dick’s Sporting Goods Open from Endicott, N.Y. (taped today)

    9 p.m., Golf Channel — Korn Ferry The Albertsons Boise Open from Idaho. (taped today)

    Gymnastics

    1 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).

    3 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).

    7 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).

    Hockey

    4 p.m., Ch. 3 — 3ICE final from Las Vegas.

    4 p.m., NHL Network — World Junior Championship: Czechoslovakia vs. Sweden in third-place game from Edmonton, Canada.

    8 p.m., NHL Network — World Junior Championship: Canada vs. Finland in final from Edmonton, Canada.

    Mixed Martial Arts

    2 p.m., ESPN — PFL playoffs from London.

    7 p.m., ESPN — UFC 278 preliminaries from Salt Lake City.

    8 p.m., Ch. 8, ESPN — UFC 278 preliminaries from Salt Lake City.

    Sailing

    3:30 p.m., CBSSN — SailGP The Rockwool Denmark SGP from Copenhagen, Denmark.

    Soccer

    7:30 a.m., USA — Premier League: Wolverhampton at Tottenham Hotspur.

    9:20 a.m., ESPN — Bundesliga: Werder Bremen at Borussia Dortmund.

    10 a.m., USA — Premier League: Southampton at Leicester City.

    12:30 p.m., Ch. 30 — Premier League: Arsenal at Bournemouth.

    6 p.m., MSG — MLS: FC Cincinnati at New York Red Bulls.

    7 p.m., WCTX — MLS: Miami FC at Hartford Athletic.

    8 p.m., FS1 — Liga MX: Tigres UANL at Monterrey.

    8 p.m., ESPNU — Women’s Champions Cup: Portland Thorns vs. Chelsea in third-place game from Portland, Ore.

    9:55 p.m., FS1 — FIFA U-20 World Cup quarterfinal: Columbia vs. Brazil from San Jose, Costa Rica.

    10 p.m., CBSSN — Women’s Cup: Racing Louisville FC vs. OL Reign from Louisville, Ky. (taped).

    11 p.m., ESPN2 — Women’s International Champions Cup: Lyon vs. Monterrey in final from Portland, Ore.

    Softball

    2 p.m., ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Chidester vs. Team McCleney from Rosemont, Ill.

    2 p.m., ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Jaquish vs. Team Mulipola, Rosemont, Ill.

    Tennis

    11 a.m., Tennis Channel — Western & Southern Open from Cincinnati.

    6 p.m., Tennis Channel — Western & Southern Open from Cincinnati.

    Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.