Saturday On The Air
Australian Rules Football
5:30 a.m., FS2 — Premiership: Adelaide Crows at Port Adelaide Power.
Auto Racing
12:30 p.m., USA — NASCAR Cup Go Bowling at the Glen qualifying from Watkins Glen, N.Y.
3 p.m., USA — NASCAR Xfinity Series: Sunoco Go Rewards 200 at The Glen from Watkins Glen, N.Y.
6:30 p.m., USA — IndyCar: Bommarito Automotive Group 500 from Madison, Ill.
Baseball
1 p.m., YES, WFAN (660-AM) — MLB: Toronto Blue Jays at New York Yankees.
1 p.m., SNY, WCBS (880-AM) — MLB: New York Mets at Philadelphia Phillies in first game of a doubleheader.
1 p.m., Ch. 8 — Brisbane (Australia) vs. Bologna (Italy) in Little League World Series from Williamsport, Pa.
2 p.m., FS1 — MLB: Milwaukee Brewers at Chicago Cubs.
3 p.m., Ch. 8 — Bonney Lake (Wash.) vs. Davenport (Iowa) in Little League World Series from Williamsport, Pa.
5 p.m., ESPN — Guaynabo (Puerto Rico) vs. Managua (Nicaragua) in Little League World Series from Williamsport, Pa.
4 p.m., NESN, WEEI (103.7-FM) — MLB: Boston Red Sox at Baltimore Orioles.
7 p.m., Ch. 61, WCBS (880-AM) — MLB: New York Mets at Philadelphia Phillies in second game of a doubleheader.
7 p.m., ESPN2 — Hollidaysburg (Pa.) vs. Middleborough (Mass.) in Little League World Series from Williamsport, Pa.
10 p.m., MLB Network — MLB: Miami Marlins at Los Angeles Dodgers or Washington Nationals at San Diego Padres (joined in progress).
Basketball
Noon, ESPN — WNBA playoffs: New York Liberty at Chicago Sky.
9 p.m., ESPN2 — WNBA playoffs: Phoenix Mercury at Las Vegas Aces.
Boxing
9 p.m., Showtime — Omar Figueroa Jr. vs. Sergey Lipinets in a super lightweight bout from Hollywood, Fla.
10 p.m., ESPN — Emanuel Navarrette vs. Eduardo Baez in a featherweight bout from San Diego.
Fishing
8 a.m., FS1 — Bassmaster Elite at Lake Oahe from Mobridge, S.D.
9 a.m., CBSSN— The International Billfish Tournament, San Juan, Puerto Rico.
11 a.m., CBSSN — Tackle Warehouse Pro Circuit Stop 4 from St. Lawrence River, Massena, N.Y.
Football
1 p.m., NFL Network — NFL preseason: Denver Broncos at Buffalo Bills.
4 p.m., NFL Network — NFL preseason: Washington Commanders at Kansas City Chiefs.
7 p.m., NFL Network — NFL preseason: Tampa Bay Buccaneers at Tennessee Titans.
10 p.m., NFL Network — NFL preseason: Dallas Cowboys at Los Angeles Chargers.
Golf
6:30 a.m., Golf Channel — European PGA: Czech Masters from Vysoký Újezd, Czechia.
Noon, Golf Channel — PGA BMW Championship from Wilmington, Del.
3 p.m., Ch. 30 — PGA BMW Championship from Wilmington, Del.
3 p.m., Golf Channel — USGA U.S. Men’s Amateur from Paramus, N.J.
7 p.m., Golf Channel — PGA Champions: Dick’s Sporting Goods Open from Endicott, N.Y. (taped today)
9 p.m., Golf Channel — Korn Ferry The Albertsons Boise Open from Idaho. (taped today)
Gymnastics
1 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).
3 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).
7 p.m., CNBC — U.S. Championships from Tampa, Fla. (taped).
Hockey
4 p.m., Ch. 3 — 3ICE final from Las Vegas.
4 p.m., NHL Network — World Junior Championship: Czechoslovakia vs. Sweden in third-place game from Edmonton, Canada.
8 p.m., NHL Network — World Junior Championship: Canada vs. Finland in final from Edmonton, Canada.
Mixed Martial Arts
2 p.m., ESPN — PFL playoffs from London.
7 p.m., ESPN — UFC 278 preliminaries from Salt Lake City.
8 p.m., Ch. 8, ESPN — UFC 278 preliminaries from Salt Lake City.
Sailing
3:30 p.m., CBSSN — SailGP The Rockwool Denmark SGP from Copenhagen, Denmark.
Soccer
7:30 a.m., USA — Premier League: Wolverhampton at Tottenham Hotspur.
9:20 a.m., ESPN — Bundesliga: Werder Bremen at Borussia Dortmund.
10 a.m., USA — Premier League: Southampton at Leicester City.
12:30 p.m., Ch. 30 — Premier League: Arsenal at Bournemouth.
6 p.m., MSG — MLS: FC Cincinnati at New York Red Bulls.
7 p.m., WCTX — MLS: Miami FC at Hartford Athletic.
8 p.m., FS1 — Liga MX: Tigres UANL at Monterrey.
8 p.m., ESPNU — Women’s Champions Cup: Portland Thorns vs. Chelsea in third-place game from Portland, Ore.
9:55 p.m., FS1 — FIFA U-20 World Cup quarterfinal: Columbia vs. Brazil from San Jose, Costa Rica.
10 p.m., CBSSN — Women’s Cup: Racing Louisville FC vs. OL Reign from Louisville, Ky. (taped).
11 p.m., ESPN2 — Women’s International Champions Cup: Lyon vs. Monterrey in final from Portland, Ore.
Softball
2 p.m., ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Chidester vs. Team McCleney from Rosemont, Ill.
2 p.m., ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Jaquish vs. Team Mulipola, Rosemont, Ill.
Tennis
11 a.m., Tennis Channel — Western & Southern Open from Cincinnati.
6 p.m., Tennis Channel — Western & Southern Open from Cincinnati.
Comment threads are monitored for 48 hours after publication and then closed.