Bears' Hammond is top seed in boys' 1,000 at State Open

Stonington's Rhys Hammond, fresh off his win in the 1,000-meter race at the Class M state indoor track and field championships last week, is seeded No. 1 overall  for the State Open, which will be held on Saturday in New Haven. (Sarah Gordon/The Day)
Stonington's Rhys Hammond, fresh off his win in the 1,000-meter race at the Class M state indoor track and field championships last week, is seeded No. 1 overall for the State Open, which will be held on Saturday in New Haven. (Sarah Gordon/The Day)

Following is a list of top seeds, along with local and Eastern Connecticut Conference qualifiers, for Saturday's State Open indoor track and field championships at the Floyd Little Athletic Center in New Haven (noon start):

GIRLS

55-meter dash: 1. Terry Miller (Bloomfield), 7.03 seconds; Local and ECC: none.

300: 1. Miller, 39.91; Local and ECC: 7. Kate Carleson (Plainfield), 42.30.

600: 1. Jada Boyd (Hillhouse), 1:36.98; Local and ECC: none.

1,000: 1. Grace Hanratty (Old Saybrook), 2:58.03; Local and ECC: 4. Cassandra Carleson (Plainfield), 3:02.99; 16. Kayla Park (NFA), 3:11.35.

1,600: 1. Lauren Moore (Danbury), 5:12.18; Local and ECC: 10. Jordan Malloy (Bacon Academy), 5:17.58.

3,200: 1. Mari Noble (Greenwich), 11:06.55; Local and ECC: none.

55 hurdles: 1. Tess Stapleton (Fairfield Ludlowe), 8.25; Local and ECC: 18. Lauren Ross (Montville), 9.29.

4x200 relay: 1. Glastonbury, 1:45.43; Local and ECC: 18. Plainfield, 1:52.

4x400 relay: 1. Glastonbury, 4:02.28; Local and ECC: 5. Plainfield, 4:09.54; 10. East Lyme, 4:12.84; 13. Montville, 4:14.16.

4x800 relay: 1. Ridgefield, 9:35.52; Local and ECC: 5. East Lyme, 9:52.77; 9. Stonington, 9:56.86; 11. NFA, 9:59.59.

Sprint medley relay: 1. Hillhouse, 4:19.11; Local and ECC: 8. East Lyme, 4:23.56; 10 Montville, 4:25.68.

High jump: 1. Patricia Mroczkowski (Berlin), 5 feet, 6.25 inches; Local and ECC: 2. Allyson Lewis (NFA), 5-6; 20. Julia Theriaque (Woodstock), 4-10.

Pole vault: 1. Paige Martin (NFA), 11-3; Other local and ECC: 4. Madison Martin (NFA), 10-6; 15. Keegan Donohue (Stonington), 8-6.

Long jump: 1. Stapleton (Ludlowe), 18-0.25; Local and ECC: none.

Shot put: 1. Alliyah Boothe (Bloomfield), 43-11; Local and ECC: 3. Natalie Rolon-Issa (Bacon), 39-5.25; 18. Sydney Rosen (Killingly), 33-11.

 

BOYS

55-meter dash: 1. Christopher Pigatt (Hamden), 6.50 seconds; Local and ECC: none.

300: 1. Deshaune Poole (Hillhouse), 35.35; Local and ECC: 4. Tyler Cady (Fitch), 35.98; 14. Khalil Easton (Plainfield), 36.68.

600: 1. Malcolm Going (Danbury), 1:24.01; Local and ECC: 13. Marquis Whyte (New London), 1:26.39.

1,000: 1. Rhys Hammond (Stonington), 2:31.80; Other local and ECC: 18. Chris Abbey (East Lyme), 2:41.22.

1,600: 1. Travis Martin (Wilbur Cross), 4:19.79; Local and ECC: 3. Sam Whittaker (East Lyme), 4:23.00; 18. Victor Cazabal (Windham), 4:36.06.

3,200: 1. Jacob Hefele (Danbury), 9:21.83; Local and ECC: 13. Whittaker (East Lyme), 9:42.67.

55 hurdles: 1. Edwin Williams (Sacred Heart), 7.51; Local and ECC: 4. David Osagie (NFA), 7.89; 8. Enrique Lopez Garcia (Windham), 8.01; 10. Jared Lovell (Waterford), 8.04.

4x200 relay: 1. Greenwich, 1:33.39; Local and ECC: 6. Ledyard, 1:34.64; 12. NFA, 1:35.99.

4x400 relay: 1. Hillhouse, 3:28.29; Local and ECC: 11. Stonington, 3:34.95.

4x800 relay: 1. Suffield, 8:05.73; Local and ECC: 8. East Lyme, 8:16.87

Sprint medley relay: 1. Danbury, 3:38.06; Local and ECC: 3. Stonington, 3:41.84; 13. East Lyme, 3:47.23.

High jump: 1. Chet Ellis (Staples), 6 feet, 9 inches; Local and ECC: 5. Jahiem Spruill (NFA), 6-2; 13. Jagger Petersen (Norwich Tech), 5-10.

Pole vault: Hayden Rovelli (Coginchaug), 14-0; Local and ECC: 3. Joe Hinckley (Stonington), 13-6; 4. Jacob Bazinet (NFA), 13-6; 7. Akhil Chiamkurthi (East Lyme), 13-0.

Long jump: 1. Neal Eley (Hillhouse), 22-3.75; Local and ECC: 4. Spruill (NFA), 21-8.25; 13. Jelani Johnson (Killingly), 20-7.

Shot put: 1. Michael Browning (RHAM), 59-0.75; Local and ECC: 3. Natanael Barbosa Torres (Windham), 53.8-5; 4. Cameron Belton (NFA), 53-4.5; 5. Adelina Daviega (NFA), 52-3.5; 11. Tyrone Mack (Montville), 48-8; 13. Grayson DelGrosso (Stonington), 48-4.

READER COMMENTS

Loading comments...
Hide Comments